Алматы

Алматы – республикалық маңызы бар қала, Қазақстанның бұрынғы астанасы (1997 жылға дейін). Қала еліміздің оңтүстік-шығысында Іле Алатауының етегінде орналасқан және ерекше, өте жұмсақ климатқа ие. Қала тұрғындарының саны 2 147 113 адамды құрайды.

Алматы – еліміздің мәдени, қаржылық және экономикалық орталығы. Мегаполистің басты көрікті жерлері – «Медеу» биік таулы мұз айдыны, «Шымбұлақ» тау шаңғысы курорты, «Әулие Вознесен» соборы, «Қазақфильм» киностудиясы, «Көк-Төбе» саябағы. Горький саябағында 28 батыр-панфиловшылар, Үлкен Алматы көлі, Шарын шатқалы, метро, ​​т.б.

Алматы – еліміздің студенттік орталығы. Қалада 9374 халықаралық студент оқитын 44 университет бар. Бүгінде Алматы – Қазақстан Республикасының «оңтүстік астанасы» және еліміздің ең ірі қаласы. Күн шуақты, жайлы, кең көшелері, әсем ғимараттары, көптеген саябақтары, алаңдары, субұрқақтары бар жасыл қала. Тянь-Шань етегіндегі әсем қаланы «бақ қала» деп атайды.