EHEA мүшелерінің білім министрлерінің конференциясы - 2020

2020 жылдың 19 қарашасында Еуропалық жоғары білім беру аймағына (EHEA) мүше мемлекеттердің білім министрлерінің конференциясы өтті. Ұйымдастырушы - Италияның Жоғары білім және зерттеу министрлігі. Конференцияға 3000-нан астам қатысушылар қатысты, 47 елдің білім министрлері сөз сөйледі.

Конференцияға 48 жоғары білім министрі, Еуропа Кеңесі, Еуропалық Комиссия, ЮНЕСКО, EURASHE (Еуропалық жоғары оқу орындарының қауымдастығы), ESU (Еуропалық студенттер одағы), EUA (Еуропалық университеттер қауымдастығы), EQAR (Жоғары білім берудегі сапа кепілдігі агенттіктерінің Еуропалық тізілімі) қатысты. және басқалар.

Қазақстан атынан білім және ғылым министрі А.Қ.Аймағамбетов бастаған делегация қатысты.

Еуропалық жоғары білім беру көшбасшылары 2-3 жыл сайын EHEA шеңберіндегі жетістіктерді бағалау үшін бас қосады. COVID-19 пандемиясының қазіргі жағдайына байланысты кездесу алғаш рет онлайн режимінде өтті. Іс-шараның тікелей трансляциясы, https://ehea2020rome.it  сілтемесінде, бәріне қол жетімді болды.

Осы конференцияға дайындалған Коммюникеде 2030 жылға дейін үш жаңа бағытқа шоғырлану үшін жоғары білім беру жүйесін одан әрі дамыту ұсынылады:

• инклюзивті. Әрбір студенттің жоғары білімге қол жетімділігі тең болады және оқу мен оқуды аяқтауда жан-жақты қолдау көрсетіледі.
  • инновациялық. Зерттеулермен тығыз байланысты оқытудың, оқытудың және бағалаудың жаңа және дәйекті әдістерін енгізіңіз.
  • өзара байланысты. Біртұтас құрылым мен құралдар халықаралық ынтымақтастық пен реформаны, білім алмасуды, қызметкерлер мен студенттердің ұтқырлығын жеңілдетеді және арттырады.

«Академиялық еркіндік - бұл жоғары оқу орындарында сапалы оқыту, оқыту және зерттеудің ажырамас аспектісі» екенін ескере отырып, академиялық еркіндік туралы мәлімдеме қабылданды.

Қатысушылар сонымен қатар Сан-Мариноны 49-шы қатысушы ел болған EHEA жаңа мүшесі ретінде қарсы алды. Сан-Мариноға келісілген жол картасына сәйкес міндеттемелерді орындау кезінде қолдау көрсетіледі.

Соңғы жаңалықтар