Екібастұз

Екібастұз - Қазақстан, Павлодар облысының батысындағы облыстық бағыныстағы қала. Павлодар қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 132 км жерде орналасқан. Аймақтың климаты шұғыл континенттік. Қазақстанда халық саны бойынша 19-шы орында, Солтүстік Қазақстанда 6-шы орында, Павлодар облысында 2-ші орында. Қала тұрғындарының саны 129 048 адамды құрайды.

Өнеркәсіп - экономиканың басым секторы. Облыста көмір өндіру үш көмір шахтасында (олардың бірі посткеңестік кеңістіктегі ең ірі көмір кеніші), екі мемлекеттік аудандық электр станциясында белсенді жүргізілуде. ГРЭС-1 Қазақстандағы ең ірі электр станциясы. Екібастұз ГРЭС-2 (420 метр) әлемдегі ең биік мұржа болып табылады және Гиннестің рекордтар кітабына енген.

Екібастұздың басты көрікті жерлеріне мыналар жатады: сауда ойын-сауық орталығы, кинотеатр, қалалық мәдениет орталығы және екі саябақ, қала тарихына қатысты көптеген ескерткіштер. Екібастұз өзінің соборлары мен мешіттерімен де танымал. Сүйікті жерлері - ең үлкен қоңыраудың салмағы бір тоннадан асатын Иверо-Серафим православие соборының үш қабатты кешені және Үлкен залдағы араб үлгісіндегі үлкен мешіт, Үлкен залда 250 келі хрусталь люстра ілулі тұр.

Қалада 14 шетелдік студент оқитын 1 университет бар.